Οι Καρυές πλημμύρισαν με ποδήλατα!

12/04/2019

Ανακοίνωση για τους αγώνες που έλαβαν χώρα στις Καρυές Λακωνίας εξέδωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας, γνωστοποιώντας τα σχετικά αποτελέσματα.

Όπως αναφέρει μεταξύ άλλων η ΕΟΠ «ο Περικλής Ηλίας ήταν ο μεγάλος νικητής κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο και την 1η θέση της γενικής κατάταξης στους διεθνείς αγώνες ορεινής ποδηλασίας που έγιναν στις Καρυές της Σπάρτης, με την επωνυμία Sparta Races XCS κατηγορίας 2 και με την συμμετοχή της Εθνικής μας ομάδας. Προσθέτοντας στο ενεργητικό του και πολύτιμους βαθμούς, στον δρόμο για το Τόκιο 2020.

Στην 5η θέση της γενικής τερμάτισε ο Δημήτρης Αντωνιάδης και ακολούθησαν για την Εθνική μας ομάδα ορεινής ο Ηλίας Τσορτουκτσίδης (8ος), ο Χαρούν Μολλά (10ος) και ο Νικόλαος Μαραγκός (15ος).

Στο βάθρο ανέβηκαν με τον Περικλή Ηλία και ο Σεργκέι Νικολάεφ (Ρωσία) που πήρε το αργυρό μετάλλιο και ο Αλεξάντερ Αλεξέιφ (Βουλγαρία) που πήρε το χάλκινο.

Στο 4ο και τελευταίο ετάπ (Short Track) η κατάταξη ήταν: 1. Σεργκέι Νικολάεφ (Ρωσία), 2. Βίκτορ Λαμπ (Γαλλία), 3. Ιβάν Φιλάτοφ (Ρωσία), 4. Περικλής Ηλίας, 6. Δημήτρης Αντωνιάδης, 7. Ηλίας Τσορτουκτσίδης, 11. Χαρούν Μολλά και 15. Νικόλαος Μαραγκός.

Οι αγώνες στις Καρυές είναι ενταγμένοι στο πρόγραμμα της Παγκόσμιας Ποδηλατικής Ομοσπονδίας (UCI) και δίνουν βαθμούς στην προσπάθεια πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες Τόκιο 2020

Συνδιοργανωτές του αγώνα ήταν ο Δήμος Σπάρτης, ο Αθλητικός Οργανισμός του Δήμου, ο Σπαρτιατικός Γ.Σ., ο Πολιτιστικός Σύλλογος Καρυών και η Alterbiketours».

Επίσης, όπως αναφέρει μεταξύ άλλων σε ανακοίνωσή του ο Σπαρτιατικός Γ.Σ., την Κυριακή 7 Απριλίου στις Καρυές και μετά το τέλος των Διεθνών Αγώνων, πραγματοποιήθηκαν Διασυλλογικοί αγώνες ορεινής ποδηλασίας, με την συμμετοχή 90 ποδηλατών, από τα Σωματεία: Άτλας Ρεθύμνης, Δρήρος Νεάπολης Λασιθίου, Κύδων Χανίων, Π.Ο. Τρίπολης, ΑΕΚ Τρίπολης, Κρόνο Νίκαιας, ΠΕΣΑ Ζωγράφου, ΑΕΚ, ΣΥ.ΦΑ Γέρακας, Πόρτο Λεόνε, Π.Σ. Μάνδρας, Παράδεισος Αμαρουσίου, Δόξα Πεύκης, Π.Σ. Τρικάλων, Μαχητές Πεύκων Θεσσαλονίκης, Βέλος Θεσσαλονίκης, Α.Σ. Ιερισσού, Μίλων Σπάρτης και Σπαρτιατικός Γ.Σ.

Οι αγώνες ήταν ενταγμένοι στο Εθνικό Αγωνιστικό Πρόγραμμα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας, με διοργανωτή τον Σπαρτιατικό Γ.Σ.

Η εκκίνηση και τερματισμός έγιναν στην πλατεία της Αράχωβας και οι διαδρομές περιλάμβαναν δασικούς δρόμους και μονοπάτια γύρω από το χωριό.

Για τον Σπαρτιατικό στα Μίνι Μεγάλα, ο Σεμπάστιαν Νεντέλκου κατέλαβε την 3η θέση, η Κουραντή Βαρβάρα επίσης την 3η θέση στις Πανκορασίδες, 4ος ο Παναγάκος Πέτρος στους Παμπαίδες και 6ος ο Σταθάκος Βαγγέλης, 5ος ο Ρασσιάς Κωνσταντίνος στα Μίνι Μεγάλα, 5ος ο Λιαδής Χαρίλαος και 6ος ο Βλαχάκος Δημήτρης στα Μίνι Μικρά.

Αξιοσημείωτη η παρουσία αρκετών κατοίκων του χωριού και δεκάδων επισκεπτών, που έδωσαν ξεχωριστό τόνο, σε μία διοργάνωση που άφησε άριστες εντυπώσεις, τόσο αγωνιστικά, όσο και οργανωτικά. Τους αγώνες παρακολούθησε ο Ομοσπονδιακός Προπονητής Κατσέλης Γιώργος, καθότι αποτελούσαν κριτήριο επιλογής αθλητών για τις  Εθνικές Ομάδες παίδων και κορασίδων.

Πριν την έναρξη των αγώνων προηγήθηκε λαϊκός αγώνας, με την συμμετοχή των παιδιών του χωριού αλλά και μικρών φίλων του ποδηλάτου που επισκέφτηκαν την όμορφη Αράχωβα.